021 _ 42291 info@likesafar.com

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
021 _ 42291 info@likesafar.com

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

ویزا آمریکا

مقدمه:

ایالات متحده آمریکا کشوری بزرگ در آمریکای شمالی است که معمولا «USA»، «ایالات متحده»، «آمریکا» یا «ایالات متحده آمریکا» خطاب می‌شود. این کشور مساحتی حدود ۹/۶ میلیون کیلومتر مربع دارد که حدود نیمی از مساحت روسیه و تقریباً به بزرگی چین است. ایالات متحده همچنین با داشتن ۳۱۰ میلیون جمعیت، نفر سومین کشور پرجمعیت دنیاست. این کشور شهرهای پرتراکم و شلوغ با حومه وسیع و زمین‌های پهناور خالی از سکنه همراه با جاذبه‌های طبیعی دارد. ایالات متحده بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را داراست که با در نظر گرفتن تاریخ مهاجرت پرشمار به این کشور از قرن هفدهم آن را می‌توان نقطه تلاقی فرهنگ‌های مختلف دنیا دانست.

این کشور به عنوان قوی‌ترین و تاثیرگذار ترین کشور در جهان که نقش کلیدی بر دورنمای فرهنگی جهان دارد، مورد توجه قرار گرفته است و به خاطر گستردگی اماکن گردشگری محبوبش در محدودهٔ آسمان‌خراش‌های منهتن و شیکاگو تا جاذبه‌های طبیعی یلواستون و آلاسکا تا سواحل آفتابی و گرمفلوریدا، هاوایی و کالیفرنیای جنوبی مشهور شده است.

درباره ویزای آمریکا

ویزای آمریکا یکی از معتبرترین ویزاهای کل دنیا به‌حساب می‌آید که با اخذ آن شما می‌توانید به‌عنوان یک فرد غیر آمریکایی و با هر نوع ملیتی خود را از طریق مرزهای هوایی، زمینی و دریایی این کشور، وارد خاک ایالات‌متحده آمریکا نمایید. ویزای آمریکا از آن دسته روادید مهم جهانی است که بسته به تعاملات میان دولت‌ها و کشورهای مختلف جهانی با کشور آمریکا صادر می‌شود و به همین خاطر برخی از متقاضیان سفر به آمریکا از اقصی نقاط دنیا به‌سادگی موفق به دریافت ویزای آمریکا می‌شوند و برخی دیگر ازدرخواست‌کنندگان آن همچون ایرانیان علاقه مندِ سفر به آمریکا با مشکلات فراوانی در این بین مواجه خواهند شد که دلیل آن‌هم عدم وجود روابط سیاسی و دیپلماسی صمیمانه میان هر دو کشور تلقی می‌شود.

بهترین روش دریافت ویزای ایالت متحده آمریکا

با توجه به پیچیدگی‌ها و سختی‌های موجود برای متقاضیان ایرانی دریافت ویزای آمریکا، بهترین روش دریافت این ویزا مراجعه و انجام مشاوره با دفاتر مختلف مسافرتی و همچنین آژانس‌های معتبر توریستی و گردشگری همچون آژانس مسافرتی لایک سفر می‌باشد. دوستان و درخواست‌کنندگان عزیز ایرانی فراموش نکنند برای رفتن به آمریکا و ارائه درخواست جهت دریافت ویزای این کشور (چه مهاجرتی باشد و چه غیر مهاجرتی)، شما بایستی در ابتدا به دنبال گرفتن وقت سفارت آمریکا جهت ارائه مدارک و همچنین انجام مصاحبه با افسران کنسولگری ایالات‌متحده باشید که قطعاً چنانچه کلیات امور مسافرتی خود را بر عهده شرکت خدماتی و مسافرتی لایک سفر واگذار نمایید، می‌توانید سفر خود را درکوتاه‌ترین زمان ممکنه و با قیمتی کاملاً اقتصادی به انجام دهید.

متقاضیان دریافت ویزای آمریکا به خاطر بسپارند که از مدت‌ها قبل سفارت کشور ایالات‌متحده آمریکا در ایران کاملا تعطیل‌شده است و از آن موقع تاکنون با توجه به روابط نه چندان مطلوب میان تهران و واشنگتن، اخذ ویزای آمریکا برای اتباع ایرانی بسیار دشوار شده است! تا جایی که بنا به گفته رئیس جمهور وقت ایالات‌متحده؛ یعنی  ترامپ، سفارتخانه‌های این کشور بایستی از صدور ویزا و تعیین حتی وقت سفارت برای انجام مصاحبه با مقاضیان ایرانی نیز امتناع کنند. بااین‌حال طبق قوانین بین المللی این دستور رئیس جمهور آمریکا خیلی کارساز نبوده و با اینکه برای مدت محدودی ایرانیان اقصی نقاط جهان جهت سفر به کشور آمریکا با مشکلات متعددی روبه‌رو شدند؛ اما این مشکلات خیلی زود به پایان رسیده است و اکنون وضعیت اخذ ویزای آمریکا با اینکه نسبت به گذشته کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر نیز شده است ولی دیگر غیر ممکن نیست!

لازم به ذکر است با توجه به عدم وجود سفارت آمریکا در  ایران، بهترین و نزدیک‌ترین سفارتخانه‌های این کشور نسبت به مرزهای زمینی کشورمان، سفارتخانه‌های موجود در شهرهای ابوظبی، دبی، آنکارا و ایروان به‌حساب می‌آیند که حتی دارای افسران مصاحبه‌گر فارسی زبان نیزمی‌باشند. 

مراحل دریافت ویزای آمریکا :

 • قدم اول اخذ ویزای آمریکا :
  اول از همه چیز شما می بایست فرمی به نام “اپلیکیشن فرم ویزا” را با دقت و به صورت صحیح و خوانا پر کنید.
 • قدم دوم اخذ ویزای آمریکا :
  شما در مرحله بعدی می بایست از سفارت مربوطه وقت برای مصاحبه و ارائه مدارک بگیرید.
  بدلیل شلوغ بودن میزان درخواست ها برای اخذ ویزای آمریکا شما می بایست از چند ماه قبل برای ارائه مدارک و اخذ ویزا اقدام به گرفتن نوبت از سفارت مربوطه کنید .
 • قدم سوم اخذ ویزای آمریکا :
  در مرحله بعدی شما می بایست مبلغ مربوطه برای وقت سفارت را به طور دقیق از سفارت مربوطه پرسیده و آنرا به حساب مربوطه واریز نماید.

تعیین وقت سفارت آمریکا

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، برای اخذ ویزای آمریکا بایستی در ابتدا به دنبال تعیین وقت سفارت این کشور در کشور محل زندگی خودتان باشید که با توجه به تعطیلی سفارت آمریکا در ایران، تنها روش تعیین وقت سفارت این کشور از طریق سایت مهاجرتی ایالات‌متحده صورت می‌گیرد. منتها لازم است بدانید جهت تعیین وقت سفارت شما نیاز به ساخت پروفایل شخصی و همچنین پر کردن فرم‌های مربوط به این منظور را دارید که برای اطمینان خاطر خودتان هم که شده توصیه می‌کنیم پیش از انجام هرگونه اقدام شخصی، درخواست و نوع تقاضای خود را با کارشناسان حرفه‌ای و مشاوران زبده آژانس مسافرتی لایک سفر که به طور تخصصی در این زمینه کار می کنند در میان بگذارید تا  دچار بروز هیچگونه مشکلی در روند تقاضای ویزای آمریکا نشوید.

 

انواع ویزای آمریکا

بسته به هدفی که از سفر داشته باشید، نوع ویزایتان متفاوت خواهد بود. هر کشور قوانین خاصی در رابطه با اعطای ویزا به متقاضیان دارد. از بین ویزاهای مختلف ویزای گردشگری، تحصیلی، کاری و تجاری از متداول‌ترین ویزاهایی است که صادر می‌شود. دو نوع اصلی طبقه‌بندی ویزاها ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی است.

ویزای غیر مهاجرتی

ویزای غیر مهاجرتی نوعی ویزا است که به فرد متقاضی ورود به یک کشور در مدت زمان معینی اجازه ورود می‌دهد. ویزاهای گردشگری و تحصیلی از رایج‌ترین ویزاهای غیر مهاجرتی است. در ادامه با برخی از متداول‌ترین ویزاهای غیر مهاجرتی کشور آمریکا آشنا می‌شویم:

O-1 Visa (ویزای مهارت برای توانمندی‌های خاص)

ویزای O-1 نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به افرادی با مهارت و توانایی خاص تعلق می‌گیرد. این افراد باید در زمینه‌هایی مانند علوم، آموزش، هنر، ورزش، رسانه و … نابغه باشند و دستاوردهای چشمگیری داشته باشند. این افراد می‌توانند همراهان یا کارکنان خود را نیز همراه بیاورند؛ ویزایی که به این افراد داده می‌شود ویزای O-2 نام دارد.

L-1 Visas (ویزای کاری برای مدیران عامل و مدیران اجرایی)

ویزای L-1 نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به نام ویزای انتقال بین شرکتی نیز شناخته می‌شود. با داشتن این ویزا، کارمندان یا مدیران واجد شرایط می‌توانند به شرکت اصلی یا تابع که در کشور آمریکا است منتقل شوند. این ویزا برای شرکت‌های تازه تاسیس به مدت یکساله ارائه می‌شود. اگر فرد برای کار در شرکتی وارد آمریکا شود و آن شرکت بیش از یک سال سابقه داشته باشد، اعتبار ویزا سه ساله خواهد بود.

H-1B Visas (ویزای حرفه‌ای)

ویزای H-1B نوعی از ویزای غیر مهاجرتی کار امریکا است. متقاضی این ویزا باید از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشته باشد. کارفرما باید برای او دعوت‌نامه بفرستد. متقاضی بعد از ورود به آمریکا از طریق این ویزا می‌تواند تا سه سال کار کند و بعد از پایان سه سال، آن را تمدید نماید. بعد از شش سال باید یک سال از آمریکا برود و سال بعد دوباره برای ویزا اقدام کند. این نوع ویزا تحت شرایطی خاص قابلیت تبدیل به گرین کارت (کارت شهروندی) را نیز دارد.

B-1/B-2 Visas (سفرهای گردشگری/ سفرهای کاری موقت/ پزشکی و درمان)

ویزای B-1 نوعی ویزای غیر مهاجرتی است و به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند به هدف تجارت، گردش و تفریح، دیدار با خانواده و دوستان به صورت موقت به آمریکا سفر کنند. معمولا افرادی که قصد شرکت در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های حرفه‌ای و تجاری، شرکت در جلسات مشاوره تجاری یا امضای قرارداد دارند از ویزای تجاری B-1 استفاده می‌کنند. این نوع ویزا به افراد اجازه تحصیل یا کار کردن نمی‌دهد.

E-1/E-2 Visas (تجاری)

ویزای E-1 نوعی ویزای غیر مهاجرتی تجاری است که به هدف تجارت، انجام معامله و خرید و فروش و امضای قرارداد به افراد داده می‌شود. تفاوت این نوع ویزا با ویزای EB در این است که با ویزای E نمی‌توان گرین کارت آمریکا را به دست آورد. ویزای E به دو دسته E-1 و E-2 تقسیم می‌شود: ویزای E-1 مربوط به تاجران و صاحبان کسب و کار است؛ ویزای E-2 مربوط به افرادی است که با ملک و پول شخصی خود قصد سرمایه‌گذاری یا تجارت داشته باشند.

F1-F2 and M1-M2 visas (دانشجویی)

ویزای F1 مربوط به دانشجویانی است که برای تحصیل در مقاطع فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی قصد ورود به آمریکا را دارند. مدرک دیپلم این افراد باید توسط سفارت آمریکا به عنوان مدرک معتبر و بین‌المللی شناخته شده باشد. این افراد در سال اول تحصیل خود اجازه کار کردن ندارند. اگر این متقاضی دارای همسر یا فرزند زیر بیست و یک سال باشد به آنها ویزای F2 تعلق می‌گیرد. ویزای F2 به افراد اجازه کار نمی‌دهد. 
ویزای M1 به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که قصد داشته باشند در رشته‌های فنی و غیر آکادمیک ادامه تحصیل دهند. گرفتن این ویزا نیاز به داشتن مدرک دانشگاهی ندارد. این افراد اجازه دارند در حیطه رشته فنی خود مشغول به کار نیز باشند ولی حق ندارند خارج از حیطه تحصیلی خود کار کنند. به همسران و فرزندان زیر بیست و یک سال این افراد ویزای M2 داده می‌شود تا در صورت نیاز بتوانند همراه دانشجو به آمریکا سفر کنند.

ویزای K-1 (ویزای نامزدی)

ویزاهای دسته K مربوط به روابط زناشویی و ازدواج است. ویزای K-1 به فردی تعلق می‌گیرد که نامزد یکی از شهروندان قانونی کشور آمریکا باشد. مدت این ویزا 90 روز است و در این مدت فرد باید با نامزد خود ازدواج کند (ازدواج باید در آمریکا صورت گیرد). بعد از آن می‌تواند برای اقامت دایم و کسب گرین کارت اقدام کند.

ویزای مهاجرتی

ویزاهای مهاجرتی، برخلاف ویزاهای غیر مهاجرتی محدودیت زمانی ندارند و افراد دارای این ویزا در صورت داشتن مشخصه‌های ویژه گرین کارت می‌توانند به شهروند دایمی آمریکا تبدیل شوند. متداول‌ترین ویزاهای مهاجرتی ویزاهای خانواده، کاری، لاتاری (بخت‌آزمایی) یا پناهندگی هستند. در ادامه با برخی از ویزاهای مهاجرتی آشنا می‌شویم:

EB-1 (افراد نابغه)

افرادی که در یکی از زمینه‌های علمی، هنری، ورزشی، تجاری یا رسانه دارای قابلیت و توانمندی خاصی باشد و فردی نابغه محسوب شوند می‌توانند ویزای EB-1 دریافت کنند. اگر فردی در یکی از این زمینه‌ها مدرک تجلیل یا گواهی معتبری از موسسات بین‌المللی داشته باشد برای اخذ این نوع ویزا واجد شرایط می‌شود. یکی از شرایط دیگر این ویزاها داشتن پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای آمریکایی است (ویزای EB-1A این مزیت را دارد که نیازی به پیشنهاد کاری ندارد).

EB-2 و EB-3 (دعوت به کار از طرف کارفرمای آمریکایی)

این نوع ویزاها برای افرادی است که مدرک معتبر تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا داشته باشند و حداقل پنج سال سابقه کاری داشته باشند یا از مهارت و استعداد فنی و حرفه‌ای خاصی در زمینه‌های علمی، هنری یا کسب و کار بهره‌مند باشند و از طرف کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشته باشند؛ به همین دلیل به این نوع ویزاها ویزای مهاجرت بر مبنای استخدام نیز گفته می‌شود. فرق اصلی EB-2 و EB-3 در شرایط آنها برای دریافت گرین کارت است. اخذ این نوع ویزا شرط تسلط به زبان انگلیسی و سرمایه‌گذاری ندارد.

EB-5 (سرمایه‌گذاری)

ویزای EB-5 ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال است. این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که در یک شرکت تجاری آمریکایی سرمایه‌گذاری کنند یا شرکتی جدید در مراکز منطقه‌ای تایید شده توسط آمریکا تاسیس کنند و به اقتصاد منطقه مورد نظر کمک کنند. به دارندگان این ویزا که سایر شرایط موردنیاز برای گرین کارت را داشته باشند حق شهروندی دایمی داده می‌شود. برای گرفتن این ویزا داشتن مهارت در زبان انگلیسی و تجربه در مدیریت یا تجارت اجباری نمی‌باشد.

ویزای IR1-CR2-IR5 و … (بستگان درجه یک و درجه دو)

این نوع ویزاهای مهاجرتی ویزاهای خانوادگی هستند و به افرادی تعلق می‌گیرد که بستگان درجه یک و درجه دو تابعه آمریکا داشته باشند. ویزای IR-1 و CR-1 به فردی تعلق می‌گیرد که همسر یک شهروند آمریکایی باشند. ویزای IR-5 و CR-2 مربوط به افرادی است که یکی از اعضای خانواده‌شان شهروند آمریکایی باشند. ویزاهای IR-3 و IR-4 به کودکانی تعلق می‌گیرد که توسط یک خانواده آمریکایی به فرزندخواندگی قبول شده باشند.

گرین کارت لاتاری

یکی از برنامه های مهاجرتی کشور آمریکا برنامه تنوع ویزای فرهنگی یا گرین کارت لاتاری است که در سال 1990 توسط کنگره آمریکا ثبت شد و از آن به بعد همه ساله اجرا می‌شود. در این روش، همه ساله نوعی بخت‌آزمایی انجام می‌شود که برنده آن صاحب اقامت دائم آمریکا (گرین کارت) می‌شود. شما باید متولد یکی از کشورهای مجاز برای شرکت در قرعه‌کشی باشید؛ فهرست کشورهای مجاز همه ساله در دستورالعمل قرعه‌کشی همان سال منتشر می‌شود. به طور میانگین، هر ساله حدود 55000 نفر از این طریق ویزای اقامت دائم را دریافت می‌کنند. یکی از اهداف اصلی لاتاری حفظ تنوع نژادی مردم کشور آمریکا است. ثبت نام لاتاری به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد و هر فرد تنها یکبار در سال مجاز به ثبت نام است.

مدارک کلی مورد نیازبرای همه ویزاها

مدارک زیر را برای تمام انواع ویزا مورد نیاز است:

 1. پاسپورت فعلی معتبر برای سفر به آمریکا. پاسپورت باید حداقل به مدت ۶ ماه بعد ازاتمام مدت اقامت پیش بینی شده توسط متقاضی در آمریکا معتبر باشد
 2. پاسپورت های قدیمی حاوی ویزا آمریکا که اخیرا صادرشده ( در صورت داشتن)
 3. صفحه تأییدیه (برگه بارکد) درخواست ویزای غیرمهاجرتی، فرم DS-160.
 4. صفحه تأییدیه (برگه بارکد) و دستورالعمل چاپ شده از وب‌سایت ویزای آمریکا
 5. یک عکس رنگی ۵ سانتی‌متر × ۵ سانتی‌متر (یا ۲ اینچ × ۲ اینچ) که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 6. دیگر افراد خانواده باید یک کپی از سند ازدواج (همسر) بهمراه ترجمه آن و یا کپی شناسنامه (برای فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال) ارائه دهند مگر اینکه به دلیل دیگری وارد ایالات متحده می شوند.